13 Ekim 2017 Cuma

Faydalı Model Nedir ?

Bir Faydalı Model,  patent başvurusu için gereken buluş basamağına sahip olmayan yenilikleri korumak üzere tasarlanmış bir koruma seçeneğidir. Bu, pratik faydalı, yeniliği ve endüstriyel uygulanabilirliği olan herhangi bir makine, uygulama, araçlar, ürün, kompozisyon, süreç, iyileştirme veya bunların hepsinin toplamına alınabilir.  Faydalı model, dosyalama tarihinden itibaren on (10) yıllık koruma hakkına sahiptir ve 10 yıldan sonra herhangi bir yenileme periyotu söz konusu değildir.  

Faydalı model tescili, nispeten ucuz, hızlı, kolay elde edilebilen ve kısa ticari ömrü olan yeniliklere uygun endüstriyel bir mülkiyet hakkını sağlayarak yerel sanayilere, küçük işletmeler ya da birimleri barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Faydalı model tescilinin bir diğer faydası ise küçük ve orta ölçekteki piyasa ekonomisini ve kararlılığını  desteklemede yararlı bir araçtır. Teknoloji gelişimini destekler ve küçük orta ölçekli işletmeler için yerel endüstride yeniliği teşvik eder.

Ucuz ve kolay elde edilebilir olması Fayda modeli aynı zamanda popüler bir koruma sistemi olarak güncel tutmaktadır. Mevcut Sinai mülkiyet kanununda faydalı modellerin yeniliğinin belirlenmesi için araştırma raporuna gitmesi zorunludur. Ancak incelemeye gitmesine gerek yoktur. 

Faydalı Model başvuruları için doğrudan TPE' ye başvurabilir veya profesyonel bir vekil hizmeti tercih edebilirsiniz. Eğer ilk başvurunuz olacaksa rehberlik açısından bir vekille çalışmanız daha uygun olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme